Gryczane.pl to sklep Eliks Natural Sp. z o.o. - proekologicznej firmy rodzinnej, istniejącej od 2004 roku.

Eliks Natural      

Niemal 10 lat zajmujemy się produkcją wyrobów do spania - poduszek, wałków, materacy, produktów do relaksacji i rekonwalescencji - mat gorczycowych, poduszek do siedzenia (z dziurą, przeszywanych), poduszek na szyję (tzw. rogali), a także poduszek i mat do medytacji oraz wałków do jogi. Produkty te wypełniamy przede wszystkim łuską gryki ale także łuską prosa, orkiszu i egzotycznym kapokiem z Indonezji.

Zaczynaliśmy od sprzedaży detalicznej wyłącznie online, dziś jesteśmy jednym z wiodących producentów tego typu produktów w kraju, oraz eksporterem na rynki zagraniczne.

Eliks Natural Sp. z o.o. to firma rodzinna założona w 2004 roku, w 100% z polskim kapitałem, która dba o godne warunki zatrudnienia i płacy. Wkład w powstawanie i testowanie naszych wyrobów ma cała rodzina (w tym seniorka rodu - ponad 80-letnia babcia!).

Dynamiczny rozwój firmy w ostatnich latach spowodował wzrost zatrudnienia. Przy produkcji naszych wyrobów pracuje dzisiaj już ponad 20 osób. Co prawda w większości spoza rodziny (ale z polecenia!), to jesteśmy jak wielka rodzina, która lubi pracować ze sobą i spotykać się poza godzinami pracy.

Podejście do środowiska

Eliks Natural powstała z miłości i szacunku do środowiska naturalnego. Staramy się żeby nasze wyroby były w 100% bezpieczne dla fauny i flory, dlatego korzystamy z materiałów pochodzenia naturalnego - bawełna, len, a także do wypełnień różnego rodzaju plewy zbóż (łuska gryki, łuska prosa, łuska orkiszu, pestki wiśni) oraz egzotyczny, pochodzący z Indonezji kapok. Większość materiałów, które wykorzystujemy do produkcji są 100% biodegradowalne.
Świadectwo jakości zdrowotnej


Wyroby Eliks Natural posiadają aktualne Świadectwo Jakości Zdrowotnej, wystawione przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Instytut Badawczy (dawniej PZH). Co to oznacza? NIZP PIB przeprowadziło szereg pozytywnych testów i badań na naszych produktach. ATEST potwierdza, że nasze wyroby są zgodne z krajowymi i europejskimi normami w dziedzinie bezpieczeństwa. Co więcej - w żaden sposób nie wpłyną negatywnie na zdrowie ludzi i środowisko naturalne.
100% jakości = 100% satysfakcji


porownanie-luski-OK.jpgJesteśmy najstarszą działającą firmą w Polsce, która produkuje wyroby z łuską gryki. Przez wiele lat doskonaliliśmy nasz proces produkcyjny ucząc się na własnych błędach. Dzięki temu dokładnie poznaliśmy surowiec.

Nie oczekujemy niczego od innych, czego sami nie dajemy. Od dostawców oczekujemy tylko najwyższej jakości. Prawdopodobnie jako jedyna firma w Polsce, nie wypełniamy naszych wyrobów łuską pochodzącą z kaszarni pracujących na maszynach wysokowydajnych - nasza łuska jest niepokruszona - dzięki czemu nasze produkty zachowują swoje właściwości.

Wszystkie nasze wypełnienia przechodzą rygorystyczny proces oczyszczania
aby zapewnić państwu 100% satysfakcji.

Nasze produkty chętnie nabywane są przez partnerów z Niemiec, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Hiszpanii. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Niemcy czy Norwegia należą do jednych z bardziej wymagających rynków pod względem jakości wykonania produktów!

Zaopatrujemy także dziesiątki sklepów medycznych, zielarskich czy szkół jogi na terenie całego kraju.Skąd pomysł?

Pomysł na produkty powstał w wyniku poszukiwań idealnej poduszki do spania wypełnionej naturalnym materiałem, która jednocześnie zwiększałaby komfort snu i niwelowała bóle szyi będące wynikiem długotrwałej pracy przy komputerze.

Kolejne produkty powstawały wraz ze wzrostem zapotrzebowania i próśb naszych zadowolonych klientów.

Łuska gryki to rozwiązanie

 • można dowolnie ułożyć ją pod głową
 • nie zbija się przez co cały czas odpowiednio podpiera głowę i kręgosłup
 • nie przegrzewa ciała - przestrzeń między łuskami przyjmuje ciepło i wilgoć pozwalając jej wyparować
 • przez całą noc delikatnie masuje mięśnie szyi
 • dzięki zawartym taninom hamuje rozwój bakterii i roztoczy, jest antyalergiczna
 • wkład można wymienić w dowolnym momencie, w dowolnej ilości bez szkody dla środowiska - a właściwie z pożytkiem - zużyta łuska gryki wysypana na grządkę czy do kwiatków to dodatkowy nawóz dla roślin


Nie tylko łuska gryki

Nasi klienci bardzo często pytali o wypełnienie gorczycowe, dlatego też wprowadziliśmy produkty z nasionami gorczycy. Gorczyca od wielu lat znana jest ze swoich właściwości zdrowotnych. W ślad za gorczycą poszły inne wypełnienia, o których przeczytasz na stronie - rodzaje wypełnień.


Zero waste & less waste


Skutkiem ubocznym dynamicznego rozwoju naszej gospodarki, niestety, jest jej negatywny wpływ na środowisko naturalne. Ponieważ nasza działalność zaczęła się z miłości do wszystkiego co naturalne, będąc „NATURAL”, staramy się prowadzić firmę w myśl stylu „less waste” i wszędzie tam gdzie jest to możliwe - „zero waste”. Oznacza to zmniejszenie odpadów, które produkuje firma, a nawet ich wyeliminowanie.


Jak dbamy w naszej firmie o to by odpadów było mniej, a produkcja naszych wyrobów była w zgodzie z naturą?

  

 • Nasze produkty bazowe (wsypowe) uszyte są z surowej, niebielonej bawełny - do wód powierzchniowych nie docierają wybielacze, które niszczą faunę i florę
 • opakowania papierowe i foliowe oddawane są do film zajmujących się recyklingiem
 • opakowania foliowe, w których wysyłamy paczki do klientów detalicznych produkowane są z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu
 • kartony do pakowania naszych paczek pochodzą z drugiej ręki
 • skrawki materiałów wykorzystujemy do szycia nowych produktów, toreb, dywaników
 • oszczędnie wycinamy z naszych materiałów generując mniej resztek
 • łuski różnych zbóż, które wykorzystujemy do wypełnień nie dość, że są naturalne, to są także odpadem produkcji kaszy. Do naszych produktów trafia wyselekcjonowana łuska, a to co się nie już nadaje - kompostujemy.Nasza praca jest naszą misją


Produkty zawarte w naszej ofercie to nie tylko poduszki, materace czy maty. To element czegoś znacznie większego - ideologii oraz stylu życia. Są spójne z nami, a my z nimi i to jest naszym zdaniem, klucz do naprawdę dobrego, użytecznego i wysokiej jakości produktu.

I takie też produkty z największą przyjemnością oddajemy w Państwa ręce!