Co oznacza "Zero waste" oraz "less waste"

Zero Waste (z ang. "zero odpadów") - jest stylem życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska, poprzez odmowę użycia produktów wytworzonych ze szkodą dla środowiska, unikanie generowania odpadów, ponowne wykorzystanie - zmiana przeznaczenia, np. słoik może służyć za wazon, a także recykling i kompostowanie. Produkowane odpady mają stać się zasobami, np. do wytworzenia przedmiotu lub spożycia (np. na bazie obierków z warzyw można ugotować bulion a z zielonej części marchewki zrobić pesto).

Less Waste (z ang. "mniej odpadów") – mniej restrykcyjna forma "zero waste", która ma na celu zmniejszenie wytwarzania odpadów tam gdzie tylko to możliwe i ograniczenie używania produktów jednorazowych. W tym stylu życia dobre praktyki to chodzenie z własną torbą (najlepiej materiałową) na zakupy, kupowanie tylko tego co na pewno zjemy lub to co nam w rzeczywistości potrzeba.


Jak wygląda to w naszej firmie?

Eliks Natural założyliśmy z miłości do natury, więc proekologiczne podejście towarzyszy nam od samego początku tworzenia produktów z naturalnym wypełnieniem. Z resztą, same produkty są bardzo spójne z ideą "zero waste", jako że ich wypełnienie to de facto pozostałości produkcji kaszy gryczanej, jaglanej oraz ziaren orkiszu, które w normalnych okolicznościach wylądowałyby na śmietniku lub w piecach jako opał - zmieniając jej przeznaczenie - wspieramy środowisko naturalne. Jesteśmy zwolennikami przekonania, że pożyczyliśmy ziemię od naszych dzieci i wnuków i chcielibyśmy oddać im ją w jak najlepszym stanie.

Co robimy z resztkami materiału?

Staramy się by jak najmniej materiału trafiało na wysypisko śmieci. Czyste skrawki materiałów przekazujemy lokalnym przedszkolom, które wykorzystują je podczas prac manualnych z dziećmi.

W naszym sklepie stworzyliśmy sekcję "Less waste", w której można kupić produkty, które powstały właśnie z resztek materiału, które nie nadawały się już do żadnego typowego produktu. Są to między innymi poduszki do medytacji (zafu) a także, już wkrótce, dywaniki. Ponieważ podoba nam się idea "less waste", produkty te można kupić w niższej cenie.

Staramy się być "zero waste" gdzie się tylko da, a tam gdzie się nie da - "less waste"

Chętnie pakujemy produkty bez folii do kartonu. Z uwagi na to jednak, że nasze wyroby są wrażliwe na wilgoć, a firma kurierska nie może nam zagwarantować, że karton w drodze do klienta nie będzie miał kontaktu z wodą - to priorytetem jest bezpieczeństwo przesyłki. Z tego względu nasze produkty zabezpieczamy workiem foliowym. Dbamy jednak o to aby folia, którą kupujemy do pakowania pochodziła z recyklingu. Kupujemy także opakowania kartonowe "z drugiej ręki".

Większość produktów pakujemy w kartony i folię z recyklingu, którą można wykorzystać powtórnie jako np. mocną torbę na zakupy po dorobieniu do niej uchwytów. a potem np. worek na śmieci.